MENU   STRONA GŁÓWNA   LINKI

Czym jest Caritas?
Caritas to miłość, określony rodzaj miłości
- miłość bratnia, podnosząca, wspierająca,
akceptująca. Do takiej miłości – pomocy
względem wszystkich potrzebujących, ubogich
i słabych – bez oglądania się na rasę, wyznanie,
narodowość czy stopień winy – wzywa
i uzdalnia chrześcijan Jezus Chrystus.
Miłość tak pojęta nie może się stawiać
wspieranemu nieodzownych wymagań,
a nierzadko też obyć się bez profesjonalnych
umiejętności. Jednak pierwsze w kolejności
i hierarchii pozostaje proste otwarcie
na zgnębioną siostrę lub brata.
To jest Caritas Kościoła w najistotniejszym
sensie i ona jest racją bytu organizacji,
której na imię
CARITAS.

Rys historyczny
O ile działalność dobroczynna realizowana była w Kościele od zarania jego egzystencji, o tyle próby jej ujednolicenia i centralizowania zaczęto podejmować na przełomie XIX i XX wieku.
W Polsce do powołania ogólnokrajowego organu pod nazwą Instytut Caritas doszło w 1929 roku. Instytut Caritas koordynował działalność Caritas diecezjalnych powstających sukcesywnie na przestrzeni lat trzydziestych. Caritas diecezjalne obejmowały wszystkie podmioty kościelne pracujące na niwie charytatywnej – instytucje zakonne, stowarzyszenia, sodalicje, bractwa itp. Działalność dobroczynna Kościoła kontynuowana była w warunkach okupacji niemieckiej, a w pierwszych latach powojennych nastąpił jej burzliwy rozwój.
Przerwały go w roku 1950 dekrety władz komunistycznych likwidujące Caritas kościelną i przekazujące cały jej majątek reżimowemu Zrzeszeniu Katolików Świeckich „ Caritas”. Na niwie charytatywnej, co prawda w organicznym zakresie i w dużej zależności od czynników państwowych, pozostały oficjalnie jedynie zakony. Istniała jednak i pojmowała działania zwłaszcza w sferze duszpasterskiej Komisja Episkopatu d/s Duszpasterstwa Miłosierdzia. Nieprzerwanie organizowano Tygodnie Miłosierdzia i wiele osób otrzymywało konkretną pomoc w ramach parafii. Caritas Kościoła wracała w poszczególnych diecezjach do życia począwszy w roku 1989. We wszystkich 39 diecezjach powstały sukcesywnie autonomiczne Caritas diecezjalne. 10 października 1990 roku powołano krajowy organ koordynacyjny pod nazwą Caritas Polska.

Caritas na świecie
Caritas jest organizacją o zasięgu światowym.

Caritas Internationalis
Caritas Internationalis to federacja 146 organizacji Caritas ze 194 państw i terytoriów całego świata. Jej organy centralne pełnią rolę koordynacyjną, informacyjną i reprezentującą przy organizowaniu pomocy w skali globalnej.