Dzień Otwarty w Gimnazjum nr 16
(28 marca 2008r.)

Dnia 28 marca 2008 r. w Gimnazjum nr 16 odbył się po raz drugi dzień otwarty. Co tym razem miała do zaoferowania szkoła im. Stefana Batorego? O szóstej zaczęli pojawiać się pierwsi rodzice z pociechami uczepionymi kolan. Próbowaliśmy im pokazać że nie taka szesnastka straszna jak ja malują… - śmieje się jeden z uczniów, brunet w garniturze i krawacie z logo szkoły. Krawat ów stał się znakiem rozpoznawczym uczniów „Konarskiego” i zarazem powodem dumy. Takich powodów mogło przysparzać również świetne zorganizowanie i idealne udekorowanie stanowisk poszczególnych klas w dniu dzisiejszym. Nie przesadzałabym! – mówi jedna z zaczepionych przez mnie matek – weszłam na II piętro i w tym momencie z sali naprzeciwko wybiegło czarnoskóre dziecko, na oko dwuletnie, strasznie krzycząc. Za nim ojciec i jakaś dziewczyna w koszulce Caritasu. Potworny rozgardiasz!
Kto powodował to zamieszanie? Pomieściło się w Sali nr 22? Szkolne Kolo Caritas, rzecz jasna! Jak wiadomo Gimnazjum nr.16 współpracuje z organizacjami misyjnymi i proafrykańskimi (SMA, United Africa), stąd też obecność pana Jugi wraz z dwoma synkami: niesfornym Tusi i skorym do pomocy Tobiaszem. Rodzina pochodzi z Kongo, lecz na stałe mieszka w Polsce. Co tu robimy? Przede wszystkim na wstępie zapraszamy na mecz charytatywny, potem opowiadamy o działalności naszego Koła, akcjach…- mówi jedna z wolontariuszek SKVC. A mówić maja o czym – w szkole regularnie odbywają się prelekcje na temat Afryki, jej kultury i zwyczajów. Każdy uczeń może wtedy pooglądać ręcznie robione, hebanowe figurki, obrazki z motylich skrzydeł czy nawet kupić sobie ręcznie wyplatany breloczek. Wolontariusze Caritasu uczestniczą w wielu kwestach (pomoc dla ubogich, ferie dla dzieci), rozprowadzają świece, chlebki miłości. Czasem Koło również z innymi instytucjami niż Caritas Archidiecezji Krakowskiej, np. fundacją Korzeniowskich, Teatrem Groteska. Goście odwiedzający salę Caritasu mogli również obejrzeć zdjęcia z wizyty w domu dziecka w Pacanowie czy przejrzeć naszą kronikę lub tez wziąć ulotkę „1%” dla Caritas.